Glaukom v chronické formě je onemocnění, při němž působením řady rizikových faktorů dochází k poškození zrakového nervu, postupnému úbytku zorného pole a v krajních případech k úplnému oslepnutí postiženého oka. Prevence glaukomu se vyplatí, nepodceňujme ji.

Rizikové faktory

Hlavními rizikovými faktory jsou zvýšený nitrooční tlak a porucha prokrvení. Z dalších faktorů pak zvyšuje riziko vzniku onemocnění například přítomnost interních chorob (vysoký i nízký krevní tlak, cukrovka, nemoci karotidy – krční tepna, poruchy krevní srážlivosti, systémové cévní choroby), migrény. Glaukom může být způsobený užíváním některých léků nebo může být dědičný. Riziko vzniku glaukomu je vyšší u žen a starších lidí, neznamená to však, že by ho muži a mladší lidé nemohli mít.  Glaukom můžeme zjistit v kterémkoliv věku.

Existuje řada typů glaukomu, podle klinického nálezu, příčiny, věku atd. Dnes si něco řekneme o nejčastějším typu, který označujeme jako Chronický glaukom s otevřeným úhlem.

Chronický glaukom s otevřeným úhlem se ve včasných stadiích vlastně nijak neprojevuje, typický pacient vidí dobře a nemá žádné obtíže. Teprve když změny zmíněné v úvodním odstavci dosáhnou určitého stupně, začne si pacient uvědomovat výpadky v zorném poli. Pokud onemocnění postupuje nekontrolovaně dál, zpočátku drobné výpady v zorném poli postupně splývají a v konečném stadiu způsobí již zmíněnou úplnou slepotu oka. Poškození zrakového nervu a změny, které v zorném poli vzniknou, jsou nevratné. Léčbou je nedokážeme odstranit. Cílem léčby je poškození předejít, v případě, že už k nějakému poškození došlo, zastavit nebo alespoň zpomalit jeho další postup. Čím dříve glaukom zjistíme a čím menší poškození oka v tu chvíli je, tím máme větší šanci léčbou zachovat dobré vidění a nepoškozené zorné pole.

Glaukom se v počátečních stadiích v podstatě nijak neprojevuje a časné změny jsou zachytitelné jen cíleným očním vyšetřením, proto jediná šance, jak ho včas zachytit, je prevence glaukomu. I z tohoto důvodu je opodstatněné doporučení: po 40. roce věku 1x ročně oční vyšetření a dále podle doporučení lékaře. Stejné doporučení platí při výskytu glaukomu u někoho z příbuzných.

Více informací o glaukomu také v článku ZDE.
Světový týden glaukomu 2023 ZDE

Ilustrační foto: Pixabay